Hector and Hummingbird recenzja książki dla dzieci

Hector and Hummingbird
72 / 100

W górach Peru, niedźwiedź Hector i malutki Koliber są najlepszymi przyjaciółmi. Maleńki ptaszek ma bardzo  dużo energii i uwielbia krążyć wokół swojego najlepszego kumpla  niedźwiedzia. Nic w tym złego , za wyjątkiem tego, że czasami Hector chciałby po prostu trochę spokoju, a Hummingbird nie przestaje mówić: „Hej, Hector! Czy to jabłko budyniowe? Uwielbiam jabłka budyniowe! Zjem to! O nie! Zjem to! ? Hec-torrr! ”

Czasami zwykłe drapanie się po plecach w pojedynkę byłoby idealne, ale Koliberek kopiuje przyjaciela nieustannie komentując: „Hej, Hektorze! Drapiesz się? Też zamierzam drapać!…”

A drzemka? Zapomnij o tym! Kolibry zawsze ma coś do opowiedzenia i nigdy nie daje zasnąć zmęczonemu misiowi

Hector and Hummingbird 3

Pewnego dnia Hector nie może już tego znieść – ryczy „Arrgh !!”. „„ Zostaw mnie w spokoju! ”” – i wybiera się do lasu, by znaleźć ciszę i spokój.

Wybuch Hektora jest niespodzianką dla Kolibra. Musi dowiedzieć się, co jest nie tak, bie zupełnie nie rozumie złości misia, więc podąża za Hektorem do dżungli. „ Przestań mnie śledzić! ””, Mówi Hector, ale koliber skrada się i nie przestaje śledzić kolegi. Zza liści i pni drzew ptak obserwuje swojego przyjaciela.

Gdy Hector zagłębia się coraz głębiej w las, odczuwa nieznane emocje, a także niepokój. Być może jest po prostu głodny, myśli Hector. Zrywa jabłko budyniowe, aby zaspokoić głód. Owoc smakuje wyśmienicie, ale Hector czuje się zabawnie, a nawet dziwnie  jedząc samemu. Wyobraża sobie, jak bardzo kolibrowi smakowałaby jabłko.

Hector and Hummingbird 6

Następnie Hector znajduje drzewo, które znakomicie nadaje się do drapania jego pleców,ale i wtedy czuje się samotnie. Gdy dżungla staje się ciemna, Hector znajduje gałąź, na której chce się zdrzemnąć. Nocne powietrze jest pełne dziwnych odgłosów, a Hector jest trochę przestraszony. „ Chciałbym, żeby koliberek tu był ”, wzdycha Hector. „ Mógłby opowiedzieć mi historię ”.

Gdy podsłuchujący koliber słyszy te słowa „Historia? Tak! Czemu nie powiedziałeś od razu! Uwielbiam opowiadać historie! Pewnego razu… ”Tym razem Hector nie ryczy ani nie ucieka. Woła: „Koliber! Jesteś tu! Tęskniłem za tobą! ”. Hummingbird przyznaje, że również tęsknił za Hektorem i że tak naprawdę był tam cały czas. „Tutaj cały czas?” mówi zaskoczony Hector. „Myślałem, że powiedziałem ci, żebyś za mną nie szedł!”

„Ale dlaczego?” Pyta Koliber. Tym razem Hector uczciwie wyznaje. „ Ponieważ nigdy nie przestajesz mówić!  I zawsze mnie kopiujesz! ” Koliber ma gotowe powody. Wyjaśnia, że ​​jest przyjazny. I uwielbia pomysły Hektora. „Och” mówi Hector. „ Naprawdę? ” Następnie Hector wpada na świetny pomysł. Pyta Kolibra, czy potrafi naśladować go naprawdę, naprawdę cicho. „oczywiście!” odpowiada. I robi to  – na swój sposób….: „Hej, Hector? To jest fajne, prawda? Jesteśmy naprawdę bardzo cicho, prawda? Uwielbiam być cicho, prawda?? Hec-torrr?

Hector and Hummingbird książka dla wszystkich

Nicholas John Frith z humorem demaskuje dręczące elementy prawdziwej przyjaźni z jego ujmującym i inspirującym połączeniem spokojnego niedźwiedzia i energicznego kolibra. Chociaż najlepsi przyjaciele uwielbiają spędzać czas razem, mają ze sobą wiele wspólnego, dzielą się również chwilami frustracji, nieporozumień i irytacji. Poprzez Hectora i Kolibra Frith ujawnia, co się dzieje, gdy w przyjaźni pojawia się brak komunikacji i narastają urazy. Czytelnicy zobaczą, że prawdziwa przyjaźń polega zarówno na uczciwym dialogu, jak i na akceptowaniu ludzi takimi, jakimi są.

Szata graficzna książki, dżungla zabarwiona  w stylu vintage w kolorze aqua, różowym, zielonym, brązowym i czarnym na białym tle, nadaje historii świeży, odważny urok, podkreślając emocjonalne reakcje bohaterów w celu uzyskania maksymalnego efektu. Gdy dzień zamienia się w noc, Hector – po tym, jak wybuchł zirytowany – zdaje sobie sprawę, że tęskni za swoim przyjacielem, a ponadto tęskni za tym, co denerwowało go w związku z kolibrem. Wyrażenie smutku i samotności, zachwyt nad ponownym zobaczeniem Kolibra, a następnie zamieszanie w związku z tym, dlaczego Koliber jest tam na pierwszym miejscu, mogą doprowadzić dzieci do zrozumienia, że ​​nawet najlepsi przyjaciele mogą się różnić.

Książka Hector i Hummingbird oferuje dzieciom zarówno zabawne, jak i pouczające chwile z dwiema zabawnymi, uroczymi postaciami, które zapamiętają na długo.. To świetny dodatek do biblioteki rodzinnej.

Hector and Hummingbird 5

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *