wielkanoc po angielsku

Wielkanoc po angielsku (EASTER), czyli jak obchodzone są Święta w Wielkiej Brytanii

W Anglii Wielkanoc jest ważnym wydarzeniem chrześcijańskim. Jest wiele zwyczajów i tradycji, których należy przestrzegać. Zobaczmy niektóre z nich, dobrze?

W Anglii Wielkanoc zawsze ma inny dzień. Odbywa się w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po pierwszym dniu wiosny na półkuli północnej. Oznacza to, że Wielkanoc może przypadać w każdą niedzielę między 22 marca a 25 kwietnia. Wielkanoc to także koniec Wielkiego Postu, czyli czterdziestu dni poprzedzających go okres postu chrześcijan, zwykle obchodzony w gronie rodziny i przyjaciół.

Wielki Czwartek, to czwartek przed Wielkanocą; Chrześcijanie pamiętają to jako dzień Ostatniej Wieczerzy Jezusa Chrystusa. Poprzedni piątek, zwany Wielkim Piątkiem, i poniedziałek po Niedzieli Wielkanocnej to święto państwowe w Wielkiej Brytanii. Szkoły w Wielkiej Brytanii są zwykle zamknięte na dwa tygodnie w okresie Wielkanocy. Wielki Piątek jest uważany za dzień żałoby w kościele.

 

Czy słyszałeś o tych fascynujących brytyjskich tradycjach wielkanocnych?

Wielka Brytania to starożytna wyspa, pełna przesądów i tradycji. Kiedy zbliża się Wielkanoc, odwiedzający Wielką Brytanię są często zaskoczeni dziwnymi wydarzeniami, paradami i praktykami, które znajdują.

Zebraliśmy listę zabawnych rzeczy, które Brytyjczycy robią podczas Wielkanocy, i niektóre z cudownie dziwnych wydarzeń, które mają miejsce. Niektóre z nich być może słyszałeś, ale inne z pewnością będą nowe!

1. Easter egg hunts

Przede wszystkim jajko wielkanocne to pusty w środku czekoladowy przysmak w kształcie jajka. Dzieci (i dorośli!) W całym kraju czekają na kosze z pisankami, które otrzymują w Niedzielę Wielkanocną.
Dzieciom mówi się, że jaja dostarcza Zajączek Wielkanocny.
Tak, zgadza się – królik.

Easter egg hunts
Historia zajączka wielkanocnego pochodzi z niemieckich opowieści ludowych. Królik znosi jajka i dostarcza je dzieciom, jeśli były dobre w okresie wielkanocnym.
Polowania na pisanki często odbywają się w poranek wielkanocny, jeśli pogoda jest dobra. Dorośli chowają małe pisanki w ogrodzie, domu lub wiosce, a dzieci muszą podążać za wskazówkami, aby je znaleźć. Zwykle jest wystarczająco dużo pisanek dla wszystkich dzieci.

2. Egg painting

Jajka, jak można się już domyślić, stanowią dużą część Świąt Wielkanocnych w Wielkiej Brytanii. Symbolizują nowe życie i przedstawiają odrodzenie Jezusa.Egg painting

Zanim mieliśmy czekoladowe jajka, dzieci często ozdabiały prawdziwe jajka z tej okazji. Wiele dzieci nadal lubi to robić, ale czekoladowe jajka są oczywiście dużo bardziej popularne!

Jeśli jajka i zające brzmią jak dziwne symbole, to dlatego, że prawdopodobnie chrześcijaństwo przejęło je ze starszych, pogańskich religii, ale nikt nie wie na pewno. Króliki często reprezentują płodność, a jaja mają symbolizować nowe życie na wiosnę.

3. Hot Cross Buns

Bułki na gorąco to kolejna pyszna tradycja w Wielkiej Brytanii. Te bułeczki z rodzynkami są opiekane, spieniane na maśle i podawane z filiżanką dobrej herbaty. Krzyże symbolizują chrześcijańskie przekonanie, że Jezus umarł na krzyżu za ich grzechy.

Hot Cross Buns

W oczekiwaniu na słodki smakołyk dzieci często śpiewały stary rym:

„Hot cross buns,
hot cross buns,
one a penny, two a penny,
hot cross buns.

If you do not like them,
give them to your sons,
one a penny, two a penny,
hot cross buns.”

 

4. Maypole Dancing

Taniec na słupie majowym to kolejna wielkanocna tradycja w Wielkiej Brytanii – a także w innych częściach świata. Tancerze trzymają się kolorowych wstążek, które są przymocowane do szczytu dużego słupa i tańczą we wzorach, często do muzyki na żywo granej przez wiejski zespół.

Ta tradycja z pewnością wywodzi się z naszego przedchrześcijańskiego dziedzictwa, ale od wieków stanowi dużą część obchodów Wielkanocy.

5. Nutters dance

Ta tradycja jest nie tylko unikalna w Wielkiej Brytanii, ale jest wyjątkowa dla konkretnej wioski w Wielkiej Brytanii. Zespół taneczny nazywa się Britannia Coco-nut Dancers lub w skrócie „Nutters”. Ci tancerze wykonują swój występ podczas Wielkanocy w wiosce Bacup w Lancaster w Anglii.

Tańczą przez 11 km przez wieś i piją kufel piwa w każdym pubie, w którym zatrzymują się po drodze. Ośmiu tancerek ubiera się bardzo dziwnie, w drewniaki (drewniane buty), czerwono-białą spódnicę, czarne spodnie i koszule. Malują też twarze na czarno, co niektórym bardzo się nie podoba, bo mówią, że jest rasistowskie. Jednak tancerze twierdzą, że jest to po prostu rodzaj maski i nie ma reprezentować rasy.

6. Morris Dancing

Jeśli zobaczysz mężczyznę ubranego na biało, z dzwoneczkami na spodniach i laską lub chusteczką w dłoni, nie bój się. Jest tancerzem Morrisa.

Morris Dancing często odbywa się podczas parad wielkanocnych lub kiermaszów wiejskich. To rodzaj angielskiego tańca ludowego i dość dziwna rzecz do oglądania. Tradycyjnie zespoły taneczne składają się wyłącznie z mężczyzn, ale teraz są też grupy żeńskie. Swoje rzemiosło ćwiczą także w innych porach roku, ale ich pierwsze pokazy odbywają się zwykle wiosną, kiedy robi się cieplej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *