Koszyk

7 skutecznych sposobów na zapamiętanie słówek

7 skutecznych sposobów na zapamiętanie słówek

 

Aby móc swobodnie komunikować się w języku angielskim, to pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić, jest poznanie kilkuset, a może nawet i kilku tysięcy słówek. Dopiero później pracuje się nad gramatyką i poprawną wymową. Słówka mają więc kluczowe znaczenie dla poznania obcego języka, a często ich nauka jest mozolna i trudna. Jak sobie ułatwić to zadanie?

 Buduj pozytywne skojarzenia

Każda informacja, jaka trafia do mózgu, jest przetwarzana, a następnie zapamiętywana. To, czy pozostanie w nim na dłużej, w dużej mierze zależy od tego, czy jest skorelowana z innymi wiadomościami przechowywanymi w zakamarkach umysłu. I choć na pierwszy rzut oka może wydawać się trudne połączenie zawiłych, obcobrzmiących słówek z własnymi doświadczeniami, to jednak wystarczy chwila wprawy, bo okazało się to świetną zabawą. W przypadku dzieci świetnie sprawdzają się np. książeczki do nauki nazw zwierząt po angielsku, które pomagają im tytułować swoich ukochanych pupili.

Szukaj nawiązań w popkulturze

Innym dobrym sposobem na zapamiętanie słownictwa jest wyszukiwanie piosenek lub tytułów filmów, które zawierają właśnie te słówka. To rozwiązanie pomaga też zapamiętać nie tylko znaczenie, ale również wymowę oraz kontekst danego słowa. Na szczęście język angielski króluje w popkulturze, dlatego odnalezienie odpowiedniego utworu nie powinno stanowić żadnego problemu.

Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj

Niektórzy lubią się uczyć nowego słownictwa przepisując słówka i powtarzając tę czynność wiele razy. Choć sposób ten może wydawać się toporny, to jednak warto sięgać po różne metody nauki, by móc wybrać takie, które są najbardziej efektywne. Można również nagrywać wypowiadane przez siebie słowa, a następnie je odsłuchiwać.

 Korzystaj z aplikacji

Istnieje wiele aplikacji, które są niezwykle pomocne przy nauce języka angielskiego. Posiadają one różne funkcje i warianty, często są podzielone tematycznie, a niektóre są nawet dostosowane do tego, by dzięki nim móc zdać podstawowe testy. Warto przyjrzeć się takim aplikacjom, jak Duolingo czy Supermemo.

Czytaj zagraniczną prasę i literaturę

Jest to bardzo ważna czynność, ponieważ czytanie książek po angielsku to najlepszy sposób na dotarcie do bogatego i różnorodnego słownictwa. Nieważne, czy będą to książki anglojęzyczne dla dzieci lub najnowszy magazyn wędkarski – każde z tych źródeł zawiera tysiące słów, które warto poznać. Najlepiej połączyć naukę języka angielskiego ze swoim zainteresowaniem – wtedy doszukiwanie się nowych znaczeń będzie wręcz przyjemnością, a słowa zostaną szybko zapamiętane.

Twórz własne historie

Wymyślanie historii pomaga ułożyć wszystkie nowo poznane słówka w kontekście, a samo tworzenie już zmusza mózg do działania na wyższych obrotach, dzięki czemu informacje mogą zostać zapamiętane na dłużej. A jeśli będą one w zabawny sposób dotyczyły znajomych osób, miejsc lub doświadczeń, to proces ten będzie jeszcze bardziej skuteczny.

Otaczaj się nowymi słowami

Najgorsze, co można zrobić w nauce słówek, to „wykucie” na pamięć kilku stron w nadziei, że od teraz już zawsze będzie się je znało. W takim trybie mózg już po trzech dniach zapomina nawet 90% treści! Oznacza to, że nowymi słowami trzeba się cały czas otaczać. Świetnym rozwiązaniem jest korzystanie z kart obrazkowych do nauki angielskiego lub też codzienne przeglądanie swoich notatek. Wystarczy poświęcić 10 minut na powtórzenie poznanego materiału, by utrwalił się on w pamięci.

One thought on “7 skutecznych sposobów na zapamiętanie słówek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie...