Bajki dla dzieci

# 1: Kopciuszek

„Kopciuszek” to jedna z najpopularniejszych bajek dla dzieci. Dawno , dawno temu była sobie biedna, pracowita dziewczyna ze złotym sercem i nikczemną macochą, która nie pozwoliła jej pójść na wymarzony bal. Na szczęście pojawiła się dobra wróżka, która pomogła dziewczynce i wyprawiła ją na bal. Tam choć nie miała za dużo czasu, przeżyła piękne chwile z księciem, który wyśledził ją za pomocą jednego zgubionego szklanego pantofla … i ta historia przetrwała przez tysiące lat, zdobywając serca, gdziekolwiek się pojawiła. Chociaż nasza wersja „Kopciuszka” została stworzona przez XVII-wiecznego francuskiego pisarza Charlesa Perraulta, według dobrze szanowanego portalu naukowego Sur La Lune Fairy Tales, na świecie może być aż 1500 tradycyjnych wersji tej opowieści, w tym „ Dziewczyna z różanymi czerwonymi kapciami ”ze starożytnego Egiptu oraz chińska wersja z IX wieku z przed naszej ery, która może wyjaśnić fascynację opowieści małymi stopami.

Ta ponadczasowa historia, która zdobywa  ponad dwa razy więcej miłośników niż jakakolwiek inna opowieść, zainspirowała niezliczone współczesne opowieści, w tym kultową kreskówkę Walta Disneya z 1950 r., Przebój Pretty Woman, powieść i film Ella Enchanted, oraz wiele innych. Niektórzy nawet widzieli znaną bajkę wokół zaręczyn Meghan Markle z księciem Harrym. Okazuje się więc , że fakty dotyczące postaci Disneya są dość zaskakujące.

#2 Piękna I Bestia

Żadna fabuła nie może być bardziej romantyczna niż ta: życzliwa i cnotliwa Piękna oferuje się jako zakładniczka, aby uwolnić ojca z zamku przerażającej Bestii. Kiedy zakochuje się w Bestii pomimo jego zewnętrznego wyglądu, zły czar pryska i bestia przekształca się w przystojnego Księcia. Kto z nas nie czuł się niegodny kochanka, ale pragnął, aby nasza wewnętrzna wartość została rozpoznana? Kto nie marzył o miłości romantycznej z mocą odkupienia i przemiany? Nic dziwnego, że „Beauty and the Beast”, pierwotnie francuska historia, to druga najczęściej oczytana bajka dla dzieci.

Ze wszystkich wielu opowiadań naszym ulubionym jest prawdopodobnie surrealistyczna wersja francuskiego reżysera Jeana Cocteau z 1945 roku La Belle et la Bête, ale wersja Disneya jest z pewnością najbardziej rozpowszechniona (która z pewnością przyniosła największy dochód). Do tej pory Beauty and the Beast wystąpił jako kreskówka, musical na Broadwayu, album ze ścieżką dźwiękową, a ostatnio film akcji na żywo z Emmą Watson. Pojawia się również niezliczona ilość powiązanych przedmiotów, takich jak Pudełko z biżuterią Disneya „Zaczarowana róża”, księżniczki z różowymi prześcieradłami ozdobione mottem „Piękno jest w środku” i ozdobnie wycinane zaproszenia ślubne inspirowane B & B ze złotej folii o nazwie Shimmering Ceremony . Czy wiesz, że możesz nawet kupić suknie ślubne Disneya?

#3 Czerwony Kapturek

Choć historia prawdopodobnie miała być ostrzeżeniem dla dzieci, by słuchać się i kierować wskazówkami od mamy, zbuntowana postać Czerwonego Kapturka jest najnowocześniejszą z bajkowych bohaterek, których do tej pory poznaliśmy. W tej bajce dla dzieci Red wyrusza sama, aby odwiedzić babcię z ostrzeżeniem, aby nie schodzić z leśnej ścieżki – rada, którą natychmiast ignoruje, przyciągając uwagę mówiącego ludzkim głosem wilka, który postanawia zjeść jej babcie i potem podszyć się za staruszkę. To, co będzie dalej, zależy od tego, która wersję czytasz. W XVII-wiecznej francuskiej wersji napisanej przez Charlesa Perraulta Red zostaje pożarty przez wilka. Koniec. W innych wariantach w całej Europie, Ameryce Północnej, Chinach, Japonii i Ghanie w ostatniej chwili ratuje ją gajowy lub wilk dusi się na kapturze lub zjada zarówno babcię, jak i dziewczynkę, ale zostaje zmuszony do zwymiotowania  ich i niczym na tym nie cierpi, kolejna wersja to taka, w której gajowy rozcina mu brzuch i wyciąga ofiary, a potem zaszywa w nim ciężkie kamienie.

Oczywiście odważna, niezależna Red nadal przyciąga fanów: XIX-wieczny angielski powieściopisarz Charles Dickens nazwał ją swoją „pierwszą miłością”, mówiąc o swoim dzieciństwie: „Czułbym, że gdybym mógł poślubić Little Red Riding Hood, byłaby to miłość idealna”. Spośród wielu ostatnich opowiadań na stronie i ekranie, naszym ulubionym jest film animowany Hoodwinked! z Anne Hathaway wyrażającą cudownie spokojną postawę Czerwonego  Kapturka. Takie bajkowe opowieści świetne nadają się na  filmy i programy.

#4: Królewna Śnieżka

Królewna Śnieżka na tle innych bajkowych bohaterek wypada raczej jako nieporadna sierotka Najbardziej aktywną rzeczą, jaką robi, to  prowadzenie domu pełnego krasnoludków. Nigdy nie zemści się na złej królowej, która próbuje ją zabić za młodość i urodę, czeka na zamrożonego księcia w szklanej trumnie, jak to ujęli krytycy feministyczni, „przedmiot, który należy pokazać i pożądać … ideał patriarchatu kobieta, idealny kandydat na Królową. ” W eseju zatytułowanym „Moja macocha, ja” Garrison Keillor faktycznie podejrzewa księcia nekrofilii! Yikes! To nie brzmi jak jedna z najlepszych bajek dla dzieci.

Niezależnie od tego, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków była pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym Disneya, który wprowadził niezwykle udaną serię i stworzył wzór dla wszystkich, którzy pojawili się później, mówi się że udział pomocniczych zwierzątek niemal w każdej powieści Disneya był również zainspirowany Królewną Śnieżką.  Był to także pierwszy filmowy soundtrack, jaki kiedykolwiek wydano osobno jako album. Co zaskakujące, „Królewna Śnieżka” ożywiła wyraźnie oryginalną wersje bracia Grimm, w której zła królowa rozkazuje, aby wyciąć serce Śnieżki i przynieść je na dowód w pudełku. Królowa Disneya uniknęła też śmiertelni kary z bajki polegającej na zmuszeniu jej do tańca w rozpalonych butach. Według Film Site „stworzenie filmu zajęło prawie cztery lata i kosztowało astronomiczną (wówczas) kwotę 1,7 miliona dolarów, a jego premiera została wydana w okresie Bożego Narodzenia 1937 roku”.

Od tego czasu widzieliśmy wiele wpływowych opowiadań filmowych: Królewna Śnieżka i Łowca, Mirror, Mirror, The Huntsman: Winter’s War oraz kilka dzieł literackich, w tym Snow, powieść graficzna z lat 30. XX wieku w Nowym Jorku. Jeśli kochasz Księżniczki Disneya, powinnaś zapoznać się z wszystkimi.

#5 Jaś i magiczna fasola.

Wreszcie bajkowy bohater, który jest chłopcem! Jack jest odważnym oszustem i łamaczem zasad, podobnie jak jego rodacy Aladyn i Peter Pan. Handluje jedyną krową rodziny za garść magicznych fasolek. Kiedy gigantyczna łodyga fasoli wyrasta z dnia na dzień, Jack wykorzystuje szansę, by wspiąć się do zamku giganta i ukraść wszystkie jego magiczne przedmioty.

Jak mówiono: „Pragnienie wznoszenia się do nieba jest tak stare, jak Wieża Babel i drabina Jakuba. W Azji podobnie słynną historią była powieść o  gałęzi Bodhi Buddy, która szybko rośnie w kierunku nieba po zasadzeniu ”. Istnieją różne wersje znalezione wśród Europejczyków, Skandynawów i rdzennych Amerykanów w całej Kanadzie.

Ale historia, którą znamy, pochodzi z Anglii. W rzeczywistości Jack jest Anglikiem lub dlaczego gigant miałby wołać „(…), czuję krew Anglika”? Sam Jack jest idealnym wzorem dla młodych imperialistów wychowywanych na podbój globu: odważny, wysportowany i odważny, czuje się uprawniony do wszystkiego, co może złapać, od złotej harfy giganta po gęś znoszącą złote jaja. Bezwzględnie kroi łodygę fasoli, zabijając giganta. Czy nie widzisz go, poświęca się na niebie dla królowej i kraju?

W ciągu ostatniej dekady pojawiły się dwa dość kiepskie filmy akcji na żywo: Jack and the Beanstalk (Avalon, 2010) i Jack the Giant Slayer (Warner, 2013), ale wydaje nam się, że ta ekscytująca  możliwość nagrania najlepszej wersji tej powieść jest wciąż otwarta!

#6 Śpiąca Królewna

Jeśli uznasz, że Królewna Śnieżka jest irytująco pasywna, poznaj Śpiącą Królewnę, której główną pretekstem do sławy jest oczywiście jej stuletnia drzemka, dzięki klątwie niegodziwej wróżki, która nie jest zaproszona na chrzciny Królewny. Przez całe dzieciństwo wszyscy rozpieszczają młodą piękność, czasami znaną jako Briar Rose, ale w 16. urodziny los ją odnajduje i zapada w stuletni sen.

Śpiąca królewna może być jedną z najdalej idących bajek dla dzieci, ale także dalekosiężną; według znawców datuje się na „Volsunga Saga” z XIII-wiecznej Islandii, występuje w całej Europie, zwłaszcza we Francji, we Włoszech i w Niemczech, a nawet pojawia się w Nocach arabskich.

W 1890 r. Rosyjski kompozytor Czajkowski napisał partyturę muzyczną do ukochanego baletu Śpiąca Królewna, a później ludzie z Disneya pożyczyli część jego muzyki do wersji filmu animowanego z 1959 r. Produkcja Disneya „Sleeping Beauty” została okrzykniętą bogatą i z rozmachem, może być to jeden z powodów, dla których była to ostatnia bajka Disneya od 30 lat, dopóki Mała Syrenka nie pojwiła się na horyzoncie.

Jak na ironię, Disney osiągnął znacznie większy sukces z Maleficent w 2014 roku, który przypomina Śpiącą królewnę z perspektywy mściwej wróżki, granej wspaniale przez Angelinę Jolie. Jest też skandalicznie pikantna powieść dla dorosłych, The Claiming of Sleeping Beauty, autorstwa Anne Rice, piszącej jako A.N. Roquelaure, która bada inne sposoby, w jakie książę mógł obudzić młodą księżniczkę, i to, co mogło się stać później

#7 Kot w butach

Ta bajka dla dzieci jest najbardziej znana pod względem zwierząt jako głównych bohaterów, które pomagają ludziom. Kot jest odważnym, dumnym oszustem, który udaje sługę wielkiego szlachcica; w końcu jego sprytne taktyki przynoszą jego młodemu mistrzowi sławę, fortunę i wymarzoną żonę. Historia prawdopodobnie została po raz pierwszy nagrana w XVI-wiecznych Włoszech, ale wydaje się, że Puss nabył swoje wyzywające buty około 100 lat później we Francji, w tej samej książce opowiadającej o Kopciuszku, Śpiącej królewnie, Pięknej i bestii.

O co chodzi z butami? W czasach, gdy biedni przeważnie chodzili boso, buty były ważnym symbolem statusu. Pomyśl o Nike Airs, ale jeszcze bardziej. I jak zauważają eksperci: „Obuwie jest ważne w wielu popularnych bajkach, takich jak pantofel Kopciuszka … i rozpalone do czerwoności buty do tańca znalezione w Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach”.

Najwyraźniej te buty zostały stworzone do chodzenia, ponieważ Kotowi udało się podróżować zadziwiająco daleko po całym świecie. Uczeni mówią: „Historia została odkryta we wszystkich częściach Europy, przez Syberię, a następnie do Indii, Indonezji i Filipin. Podróżowała także z kolonistami i podróżnikami z Europy do Afryki i Indian amerykańskich”.

Niedawno, oczywiście, nie dający się powstrzymać Kot znalazł nowych fanów i ukradł program w filmach Shrek Dreamworks, wyrażonych przez tlącego się Antonio Banderasa, którego charakterystycznym wprowadzeniem jest „Kot … w Butach!” Kiedy Shrek ratuje Kotka od dławiącej go kulki sierści, zdobywa sobie potężnego sojusznika. Czy ktokolwiek z nas mógłby prosić o coś lepszego? Myślimy, że nie.

#8 Jaś i Małgosia

Nasza następna opowieść ma niewiele wspólnego z głodem serca; chodzi o głównie o żołądek. W czasach głodu Jaś i Małgosia zostają porzuceni w wielkim lesie przez nikczemną macochę. Głodne dzieci, nie mogąc się oprzeć zjedzeniu pachnących pierników, z których zbudowana jest mała chatka w środku lasu, zostają schwytane przez straszną czarownicę, która tam mieszka; Zła baba jaga zamierza je utuczyć i zjeść, więc dzieci zmuszone są  wepchnąć ją do ognistego pieca, by uciec.

Ta opowieść o zagrożeniach związanych z niezdrowym apetytem i dążeniem dzieci do przetrwania jest równie chorobliwie fascynująca, jak prawdziwa kryminał. Być może dlatego jest to jedna z najczęściej odwiedzanych baśni , które nie zostały nakręcone przez Disneya. Niektórzy uczeni uważają, że Wielki Głód w XIV-wiecznej Europie zainspirował znaną niemiecką wersję „Jaś i Małgosia” nagraną przez słynnych braci Grimm około 500 lat później. Niezależnie od tego, ta makabryczna historia jest jedną z najczęściej opowiadanych na świecie; warianty obejmują „Historię ptaka, który wyprodukował mleko” w Afryce Południowej (w której ojciec jest czarnym charakterem utworu), opowieść o południowych Indiach, „Kadar i kanibale” oraz naszą absolutną ulubioną, rosyjską ludową opowieść o Baba Jaga, wiedźma ze stalowymi zębami, która mieszka w domu na kurzej nózce i lata w kółko na moździerzu z tłuczkiem. Czy potrafisz zgadnąć, które słynne horrory były inspirowane prawdziwymi historiami?

#9 Roszpunka

Jeśli kiedykolwiek sprawdziłeś jakie fryzury mają barbie w sekcji lalek w sklepie z zabawkami, nie zdziwisz się, że Rapunzel jest nadal tak ukochaną i wpływową historią. Niedawno Mattel wydał popularny animowany komputerowo film CGI z 2002 roku, Barbie As Rapunzel, a Disney miał hit z pełnometrażowej kreskówki z 2010 roku, Tangled. Dziewczyna z bujnymi , długimi włosami, na których można się wspinać, jest izolowana w wieży przez nikczemną czarownicę. Oczywiście jak to w bajkach  dla dzieci bywa, to tylko kwestia czasu, zanim przystojny książę krzyknie: „Roszpunka, Roszpunko, puść swoje złote włosy” i zanim się zorientujesz, wszystko pięknie się skończy.

Niespodzianka! Ta bajka jest zmodyfikowaną wersją bajki Grimms. A ich wersja Rapunzel jest bardzo ponura. Roszpunka w pierwszej kolejności kończy w szponach wiedźmy, ponieważ jej ciężarna matka nie mogła przestać kraść magicznych ziół z ogrodu starej czarownicy. (A myślałeś, że łaknienie pikli i lodów było złe!) Czarownica dowiaduje się o tajemniczym odwiedzającym Rapunzel, gdy niespodziewana ciąża dziewczyny staje się coraz bardziej widoczna i jej sukienka pęka w szwach . Używając włosów Roszpunki jako przynęty, czarownica łapie księcia i rzuca go na ziemię, gdzie ciernie przebijają mu oczy. Zostawia go, by błąkał się samotnie przez lata na pustyni. Ale to bajka, więc w końcu Rapunzel, obecnie matka bliźniaków księcia, wpada na niego przypadkiem; jej łzy spływają na jego twarz, cudownie przywracając mu wzrok, i para znów może być razem i żyją długo i szczęśliwie.