Na co zwrócić uwagę wybierając książki po angielsku dla dzieci

Na co zwrócić uwagę, wybierając książki po angielsku dla dzieci?

W księgarniach językowych i w internecie (między innymi w naszym sklepie English Book Club) można znaleźć wiele książek po angielsku dla dzieci. Wszystkie wydają się ciekawe, mają kolorowe ilustracje, a ich ceny nie różnią się znacznie. Rodzice, którzy lubią czytać książki i chcieliby zaszczepić miłość do nich swoim dzieciom, najchętniej wybraliby wszystkie. Niewielu jednak może sobie na to pozwolić ze względów finansowych, dlatego muszą dokonać wyboru i chcą wybrać jak najlepiej. Co warto wziąć pod uwagę, wybierając książki po angielsku dla dzieci?

Wiek dziecka

 Zbyt „dorosła” książka zawierająca dużo tekstu i mało ilustracji zniechęci malucha i może spowodować raczej awersję do książek niż pojawienie się pierwszych pozytywnych doświadczeń. Z kolei starsze dziecko szybko znudzi się prostą i krótką historyjką dla najmłodszych. Zwróć uwagę na informację, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczona jest dana książka. Taka informacja pojawia się na wszystkich stronach produktowych w English Book Club.

Tematyka

Ludzie różnią się zainteresowaniami, a te różnice ujawniają się już od najmłodszych lat. Jako rodzice najlepiej wiemy, co interesuje nasze pociechy. Po co kupować dziecku książkę o zwierzętach, jeżeli ten temat wcale go nie interesuje, ale zamiast tego chętnie przygląda się wszystkim pojazdom i pyta o samochody na parkingu? Nie ma sensu kupować dziewczynce książki o księżniczkach, jeśli  woli zupełnie inną tematykę np. przygodową. Podczas dokonywania wyboru kieruj się preferencjami dziecka, a nie tylko swoimi własnymi.

 

Ilustracje i elementy interaktywne

Na szczęście książki dla dzieci coraz rzadziej wydawane są bez ilustracji. Warto jednak zwrócić uwagę na ich jakość. Będziesz musiał zdecydować, czy styl ilustratora ci się podoba. Ważne jest również, by obrazki były wyraźne i duże. Dodatkowym atutem mogą być elementy interaktywne: otwierane i przesuwane klapki, futerko do głaskania, przyciski dźwiękowe, zdrapywanki.

[ux_products ids=”42,122,124,466,467,464″]

Trwałość

Dzieci w przeciwieństwie do dorosłych nie ułożą książek starannie na półce (w każdym razie nie z własnej inicjatywy) i nie będą uważać, by nie podrzeć kartek podczas przewracania stron. Zamiast strofować malucha, lepiej wybrać książkę trwałą, w twardej oprawie, która nie zniszczy się szybko, nawet jeśli dziecko rzuci ją na podłogę. Praktycznym rozwiązaniem jest również specjalna rączka do trzymania, która ułatwia przenoszenie książeczki, ponieważ to właśnie podczas przenoszenia wiele książek ulega „wypadkom”. Jeśli książka zawiera elementy interaktywne takie jak otwierane klapki czy imitacje futerka zwierzątek, warto zwrócić uwagę także na to, czy te elementy wykonane są solidnie.

Rozmiar tekstu

 Jeśli kupujemy książkę dziecku, które potrafi już samo czytać, rozmiar tekstu ma ogromne znaczenie. Litery powinny być duże, a czcionka wyraźna. Dla dziecka, które dopiero od niedawna zaczęło czytać samodzielnie, jest to spore ułatwienie. Zbyt mały tekst może szybko i skutecznie zniechęcić je do czytania książek.

Similar Posts

6 Comments

    1. najlepiej szukać pozycji w temacie, którym się interesuje, jak samochody to w samochodach jak dinozaury to wybrałbym pozycje z dinozaurami. Zdecydowanie chętniej będzie się uczył nawet nie będzie tego do końca świadomy jeżeli zaczniesz od jego ulubionych tematów :)pozdrawiam

  1. Świetny wpis dla rodziców, którzy chcieliby zapoznawać swoje dziecko z angielskim, ale nie za bardzo wiedzą, jak się za to zabrać i co wybrać. Osobiście jestem wielką fanką książki „The Very Hungry Caterpillar”, która zachwyci nawet dorosłych, a jej autor, Eric Carle, posiada również kilka innych tytułów wartych uwagi.

  2. Dla dorosłych tez takie uwagi by się przydały ,
    zawsze jak książka jest wizualnie ciekawa to i lepiej się uczy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.