Książki po angielsku dla dzieci, które mogą pomóc nauczyć dzieci empatii i wrażliwości na innych

O ile piękniejszy byłby ten świat, gdyby umiejętność empatii i wrażliwość na potrzeby innych były czymś powszechnym i oczywistym dla każdego! Niestety, tak nie jest. Empatia nie jest prosta do nauczenia, zwłaszcza dla osoby dorosłej, która w dzieciństwie nigdy się z nią nie spotkała. Właśnie z tego względu warto jej uczyć od najmłodszych lat, zgodnie z powiedzeniem „czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Jeśli nauczymy kilkulatka, że uczucia i potrzeby innych są równie ważne, jak jego własne, nie usłyszymy za jakiś czas, że jest szkolnym prześladowcą i nie okazuje szacunku innym. Kiedy dorośnie, będzie budował świat, który nie opiera się na krzywdzeniu i wykorzystywaniu słabszych. Jak nauczyć dziecko empatii? Oprócz dawania dobrego przykładu warto również porozmawiać o tej ważnej wartości. Pomocne tutaj mogą okazać się odpowiednie książki po angielsku dla dzieci. Poniżej opisujemy książeczki po angielsku dla dzieci, które uczą empatii.

The Snatchahook

Tytułowy Snatchahook to mały rozbójnik. Ukradł dzieciom wszystkie opowieści na dobranoc i teraz czas przed snem kompletnie stracił swoją magię. Na poszukiwanie skradzionych bajek wyrusza odważny królik, który znajduje tego stworka i dowiaduje się, dlaczego ten wpadł na pomysł kradzieży. Snatchahook jest samotny i marzy o tym, by ktoś wreszcie poczytał dla niego!

Ta historyjka to ciekawa i zabawna opowieść z morałem. Nie tylko opowiada interesującą historię i trzyma w napięciu, ale uczy również, że warto zwrócić uwagę na innych, którzy nas potrzebują. Pokazuje także, że złe zachowanie innych nie zawsze wynika ze złośliwości, a bywa czasami motywowane potrzebą uzyskania pomocy.

Just Narwhal

Narwal, główny bohater tego opowiadania dla dzieci jest pełny kompleksów. Porównuje się z innymi morskimi stworzeniami m.in. z pięknymi syrenami i czuje, że na ich tle wypada blado. Nie dostrzega u siebie żadnych ważnych umiejętności do czasu, gdy zostaje sędzią na konkursie malarstwa dla syren. Okazuje się, że jako jedyne morskie stworzenie ocenia prace uczciwie i sprawiedliwie. Uczciwość i sprawiedliwość to jego ważne cechy, których wcześniej nie potrafił dostrzec!


Ta książeczka dotykowa do nauki angielskiego uczy, że każdy ma inne umiejętności, które są ważne i potrzebne wszystkim, a uczciwość to cecha godna pochwały. Dwustronne, błyszczące cekiny stanowią dodatkową atrakcję podczas czytania.

The Stinky Sprouts

W tej książeczce brukselki nie mają łatwego życia. Inne warzywa przezywają je „śmierdzące brukselki” i nie chcą kumplować się z nimi. Wszystko zmienia się, kiedy brukselki mające dość samotności, zanurzają się w sosie żurawinowym, by udawać nowe warzywa i dołączają do innych warzyw, próbując zaprzyjaźnić się z nimi i zdobyć popularność. Prawda wychodzi na jaw, gdy spływa z nich sos i demaskuje brukselki. Inne warzywa, podczas gdy brukselki występowały „w przebraniu”, zdążyły jednak poznać prawdziwe oblicze brukselek i przekonać się, że zbyt surowo je oceniły, a w rzeczywistości są one naprawdę miłe i sympatyczne!


Książka uczy ważnej prawdy, z którą czasem nawet dorośli mają problem, że nie warto oceniać innych po pozorach i każdemu powinniśmy dać szansę.

How to Hide a Lion

Lew to groźne zwierzę, od którego należy trzymać się z daleka! Tak przynajmniej twierdzą mieszkańcy miasteczka, którzy przeganiają lwa, kiedy ten próbuje kupić sobie kapelusz. Lew po ucieczce znajduje schronienie u małej dziewczynki Iris, przekonanej o dobrym charakterze zwierzęcia. Gdy okazuje się, że ukrycie lwa w domu na dłuższą metę jest zbyt trudne, lew wraca do miasta i udaje kamienny posąg. Kiedy swoim ryczeniem ostrzega policję i ułatwia schwytanie włamywaczy, mieszkańcy przekonują się do niego i ogłaszają bohaterem.

Jest to kolejna książka po angielsku dla dzieci, która uczy, by nie oceniać po pozorach i zwracać większą uwagę na charakter, niż na wygląd! Pokazuje również z jakimi uczuciami musi zmagać się osoba odrzucona przez innych i jak bardzo krzywdzące jest takie odrzucenie.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.