Jaką rolę ogrywają kolory w naszym życiu Przykładowe zajęcia dla dzieci do nauki kolorów 6

Kolorowe zabawy dla dzieci – jak uczyć najmłodszych kolorów po angielsku?

Jaką rolę odgrywają kolory w naszym życiu?

Kolorowe zabawy dla dzieci

Kiedy patrzymy przez okno, być może o tym nie myślimy… ale nasz umysł zauważa i identyfikuje zielone drzewa, brązowe budynki  i błękitne niebo. Zauważając kolory dzieci obserwują i kategoryzują to, co widzą. Kolor to jeden z pierwszych sposobów, w jaki twój przedszkolak rozróżnia przedmioty, które widzi; nazwy kolorów to niektóre z pierwszych słów, których używa do opisywania tych rzeczy. Prawdopodobnie słyszałeś dziecięcy zachwyt , gdy maluch zdaje sobie sprawę, że banan i cytryna mają różne odcienie żółtego lub gdy odkrywa, że mama lub tata też mają niebieską czapkę! Wskazując i opisując wspólnie kolory pomagasz rozwijać mózg dziecka, który jest otwarty na wszelkie takie informacje. Wymyślając  nazwy dla kolorów razem, takie jak cytrynowy żółty lub czerwony jabłkowy. Pomożesz mu użyć koloru jako środka do kreatywnego myślenia i komunikowania się.

Wprowadź swoje dziecko w świat różnych barw, szukajcie razem i odkrywajcie kolory wokół Was. Można do tego używać wielu zabaw dla dzieci aby pomóc dziecku odkrywać świat kolorów. Składając razem  pranie, możecie zacząć sortować skarpetki w stosy różnych kolorów, łącząc przyjemne z pożytecznym. Jest to idealny przykład na to, jak dzieci (i dorośli!) używają kolorów jako środka do definiowania i organizowania świata.

Wykorzystanie kolorów w nauce języka angielskiego.

Nazwy kolorów w języku polskim są to bardzo trudne do wymowy słowa, zupełnie odwrotnie jest z nazwami kolorów w języku angielskim. CZERWONYRED , NIEBIESKI – BLUE. Dlatego też, często spotykam się z sytuacją gdzie dwulatki mające kontakt z językiem angielskim, wybierają te krótsze i prostsze słowa, aby opisać  dany kolor.  Z drugiej strony często słyszę od rodziców hasła typu: ”a co oni mają na tym angielskim w przedszkolu tylko kolory i liczenie do 10”. Owszem, bardzo często program nauczania zaczyna się od tych dwóch tematów. Sztuką jest wykorzystanie ich w taki sposób, aby dziecko rozwijało się na wielu płaszczyznach.

Nauczenie dzieci o kolorach i np.kształtach to świetny sposób na przekazanie im słownictwa opisującego otaczający ich świat. Otwiera to nowe możliwości komunikacji werbalnej, ucząc  dziecko jak wyrażać w słowach pierwsze poznane przedmioty.

Kolejnym ważnym elementem, który powinno się wykorzystywać przy nauce kolorów to sortowanie. Sortowania poszczególnych kolorów, przynosi mnóstwo korzyści dla procesu poznawania przez dziecko świata. Podobnie jest z dopasowywaniem np. przedmiotu do odpowiedniego koloru. Działania te są wyjątkowo bogate z punktu widzenia obserwacji, rozwoju, wnioskowania czy logicznego myślenia.Maluch uczy się  analizowania i podejmowania decyzji ,nabierając przy tym  pewności siebie w samodzielnym działaniu. To wszystko można wykorzystać również  w nauce języka angielskiego.

Kolorowa nauka przez zabawę.

Bardzo ważne jest, aby to zainteresowanie i ciekawość dzieci były główną motywacją do zabawy. Każdy rodzic i nauczyciel musi pamiętać,że nie możemy zmuszać dzieci do żadnych aktywności, bo przyniesie to kompletnie odwrotny efekt. Jeśli zaplanujesz sortowanie kolorów, a okaże się, że dziecko ( dzieci) nie jest tym kompletnie zainteresowane, nie narzucaj, spróbuj podążać za dzieckiem, jego ciekawością i tym czym w danym momencie jest zainteresowane. Np. przygotowałeś kolorowe pojemniczki i pompony do sortowania, dzieci jednak wysypują pompony z pojemniczków zamiast je do nich wkładać,  próbują włożyć pojemnik w pojemnik. Wykorzystaj ten moment na pokazanie, że pojemnik żółty jest za duży, a pojemnik zielony za mały. Pokaż dzieciom,że można zbudować z nich kolorową wieże, a potem policzyć z  ilu czerwonych elementów składa się wasza wieża.

Jak zainteresować dziecko? Dzieci z natury są bardzo ciekawe i uwielbiają wszystko co kolorowe. Dlatego na swoje zajęcia zawsze staram się przygotowywać różnorodne, barwne przedmioty, które zaciekawią małe rączki. Na każdych zajęciach towarzyszy nam również książka. Książki mają magiczną moc przyciągania! Za każdym razem kiedy otwieram książkę i czytam ją na głos, kółko dzieci zmniejsza się dwa razy, bo każdy chce być bliżej książki i zobaczyć  lub jej dotknąć ( często posługuję się książkami sensorycznymi). Dzieci uwielbiają elementy sensoryczne, a dla mnie jest to świetna okazja, do użycia  nowego słownictwa opisując je. Jako mama również wiem,  że nasze dziecko powinno dotykać jak największej ilości różnych faktur i struktur. Warto pamiętać o takim urozmaicaniu  swoich zajęć, im więcej kreatywności tym lepiej.

Kolory to jeden z pierwszych tematów poruszanych na lekcjach języka angielskiego. Nie powinno to nikogo dziwić, biorąc pod uwagę, że naukę słownictwa dla dzieci (zarówno w języku obcym, jak i ojczystym) najlepiej zacząć od rzeczy i idei, które otaczają je w najbliższym środowisku, zamiast skupiać się na abstrakcyjnych pojęciach znanych jedynie z mediów i opowieści dorosłych. Kolory zdecydowanie należą do tej pierwszej grupy. Maluchy uwielbiają kolorowe zabawki i dekoracje, rysowanie kredkami i malowanie farbami. Umiejętność nazwania poszczególnych barw to kolejny, naturalny etap w ich poznawaniu. W jaki sposób nauczyć dzieci nazywania kolorów po angielsku?

Poczytajcie razem książeczki do nauki kolorów

Wspólne czytanie z dzieckiem może przynieść wiele korzyści edukacyjnych i wychowawczych. Jeśli tylko mądrze wybierzesz książki dla dziecka, możesz nauczyć je wielu pożytecznych rzeczy od zwyczajów zwierząt do ważnych dla ciebie wartości np. pomocy innym. Możesz nauczyć je również słownictwa w języku angielskim np. nazw kolorów. W tym ostatnim przypadku świetnie sprawdzi się książeczka do nauki kolorów po angielsku My First Book of Colours. Spodoba się ona nawet brzdącom, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia! Na każdej stronie znajduje się przezroczysto-kolorowe okienko przedstawiające jeden z podstawowych kolorów. Podczas przewracania kartek kolory mieszają się, tworząc nowe. Maluch nie będzie mógł oderwać od niej oczu! Trochę starsze dzieci z pewnością zwrócą również uwagę na znajdujące się obok przedmioty w danym kolorze i ich angielskie nazwy.

Naukę kolorów można połączyć również z nauką nazw zwierząt. Kolorowe, kontrastowe karty z obrazkami zwierząt i nazwami ich kolorów znajdziecie w książce Animal Colours Thomasa Flinthama.

Pośpiewajcie piosenki o kolorach

 

Niemal każdy przedszkolak zna mnóstwo piosenek, które chętnie śpiewa w domu. Czasami bywa to bardzo męczące dla rodziców, którzy w pewnym momencie zaczynają sami nieświadomie nucić dziecięce melodie i nie potrafią pozbyć się ich z głowy. Jeśli chcesz wprowadzić trochę nowości do znanego repertuaru „szlagierów” dla dzieci, włącz piosenki o kolorach po angielsku i zacznij śpiewać razem z dzieckiem. Nie musisz w tym celu kupować drogich materiałów do nauki angielskiego dla dzieci. Wiele prostych i rytmicznych utworów znajdziesz za darmo na Youtube. Prawdziwym hitem wśród dzieci są piosenki o tęczy np. The Rainbow Colors Song.

Wykorzystajcie kolorowanki

 

Pierwszą zabawą związaną z kolorami, która przychodzi do głowy wielu osobom, jest rysowanie i kolorowanie obrazków. Aby połączyć zabawę z nauką angielskiego, warto użyć materiałów wykorzystujących technikę „colour by numbers”. Pod spodem kolorowanki znajduje się klucz informujący o tym, jakim kolorem należy pokolorować dany obszar. W ten sposób naukę kolorów możemy połączyć z nauką liczb. Kolorowanki z kluczem łatwo znaleźć w internecie m.in. na naszej stronie z darmowymi materiałami.  

Pamiętaj,że podczas każdej aktywności, zajęć edukacyjnych używaj dużo słów, opisuj, powtarzaj proste polecenia, podkreślaj ,że dziecko wspaniale sobie radzi.  Nie obserwuj w ciszy, mów do dzieci. „ Look at this big yellow ball!, Please pass me your red block!, Do you like this color?, My favorite color is blue!, How many green pompons do we have?, Let’s count them!, Oh this pink box is too small/too big, Who Is wearing blue socks today?, Wow great job finding all the purple connectors! Well done! You counted all your cards, all by yourself! Etc.

Przykładowe zajęcia z wykorzystaniem nauki o kolorach:

  1. Matching – dopasowywanie

a) Przygotuj kolorowe pojemniczki, jeśli ich nie masz możesz użyć papierowe kubeczki oklejone kolorowym papierem lub pomalowane farbą, zainwestuj w kolorowe pompony( koszt opakowania 2-3 zł). Ukryj pompony w zamkniętym pudełku, dzieci uwielbiają zgadywać co jest w środku i magiczne ‘ let’s open the box’ kiedy dzieci stają się bardziej podekscytowane i zaangażowane w  zajęcia. Rozdaj dzieciom pompony, możesz poprosić je: „please take two colors or please take blue and yellow”. Zadaniem dzieci jest dopasować pompon do odpowiedniego pojemniczka.

b) Naklej kolorowe kółeczka lub inne, różne kształty na dnie dużego pudełka np. Po butach. Poproś dzieci aby kładły pompon na odpowiedni kształt lub kolor. Jeśli przykleisz kolorowe kształty poproś „ put a yellow pompon on a yellow star

c) Użyj chusty animacyjnej, nazbieraj kolorowe elementy różnego rodzaju np.: klocki, piłeczki, łączniki; włącz muzykę dzieci mogą tańczyć na chuście, kiedy zatrzymasz muzykę muszą szybko znaleźć i dopasować element do koloru na którym się znajdują.

  • Jeśli posiadasz dużo przestrzeni i grupę starszych dzieci (5-7 lat) poproś je, aby trzymały chustę w górze i na sygnał ‘ blue switch’ dzieci, które trzymają kolor niebieski zamieniają się miejscami pod chustą. Zabawę tę polecam na zajęcia odbywające się na zewnątrz.

2. Sorting – sortowanie

Do sortowania możesz również użyć klocków, piłeczek, pomponów etc. Daj dzieciom np. W parach po kilka przedmiotów z danego koloru lub kształtu, użyj dwóch kół hula hop , które możesz położyć tak, aby nakładały się na siebie i poproś dzieci aby sortowały swoje przedmioty. Możliwości jest bardzo dużo. Np. W jednej części koła przedmioty niebieskie, w części drugiego koła klocki, we wspólnej części niebieskie klocki.

Pamiętaj, że sortowanie można podzielić na wiele kategorii, rozmiar, kształt, kolor itp.

3. Flash cards – karty obrazkowe

Jeśli sam przygotowujesz swoje karty obrazkowe, warto na odwrocie karty użyć koloru, można wtedy poprosić dzieci aby wybrały kolor karty, w ten sposób wylosowały słówko, które muszą odgadnąć.

Karty, które mają numer na odwrocie można wykorzystać w następujący sposób: rozdaj dzieciom karty i łączniki lub pompony i poproś , aby pod karta ułożyły odpowiednią liczbę elementów. Spytaj:  what is your number? And how many red pompons do you have? Who has the biggest number?

4. Color pads – kolorowe łopatki.

Jeśli chcesz nauczyć dzieci mieszania kolorów; „ what happens if we mix yellow and blue?”polecam kolorowe łopatki, przez które dzieci mogą patrzeć i nakładać je na siebie mieszając barwy. Można je również użyć dając dziecku jakis przedmiot – np. Białego króliczka i spytać : „what color is the bunny now” ?  

 

[ux_products ids=”20411,9334,121,134,7669″]

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.