odpowiedni nauczyciel angielskiego

Jaki powinien być dobry nauczyciel języka angielskiego dla dzieci?

Ostatnie wydarzenia polityczne (strajk nauczycieli) skłoniły wiele osób do debaty na temat oświaty w Polsce i roli, jaką odgrywają w niej nauczyciele. Nie da się ukryć, że ta rola jest tutaj nieoceniona. Rolą nauczyciela jest nie tylko przekazanie wiedzy przedmiotowej, ale także rozbudzenie ciekawości uczniów i kształtowanie autentycznego zainteresowania nauką. Jest to szczególnie ważne w przypadku nauczania małych dzieci, u których ciekawość świata jest czymś naturalnym i wymaga jedynie zadbania, by jej nie stłumić. Niestety, nie każdy nauczyciel to potrafi. Jak ocenić, czy mamy do czynienia z prawdziwym specjalistą od nauczania? Jakie cechy powinien mieć dobry nauczyciel? Ze względu na tematykę bloga skupimy się na cechach, którymi powinien charakteryzować się nauczyciel języka angielskiego dla dzieci.

Wiedza

Z pewnością nikt nie ma wątpliwości, że nauczyciel angielskiego powinien dobrze znać język, którego naucza. Szeroki zasób słownictwa, znajomość reguł gramatyki i poprawna wymowa to podstawa w tym zawodzie. Małe dzieci chłoną wiedzę jak gąbka, dlatego błędy nauczyciela (np. w wymowie) mogą spowodować u najmłodszych przyswojenie nieprawidłowych wzorców, które później ciężko będzie skorygować. Oprócz wiedzy językowej nauczyciel powinien posiadać również wiedzę pedagogiczną. W nauczaniu języka obcego wykorzystuje się szereg różnych metod i technik, jednak nie wszystkie nadają się dla małych dzieci. Dobry nauczyciel wie jak dopasować sposoby prowadzenia lekcji do wieku i poziomu rozwoju dziecka, dlatego z pewnością nie będzie oczekiwał od przedszkolaka długiego siedzenia bez ruchu i rozwiązywania kserówek.

wiedza nauczyciela

 

Kreatywność

Małe dzieci szybko się nudzą. Wie o tym każdy rodzic i każdy nauczyciel. Nie każdy wie jednak, jak tej nudzie zapobiec. O ile odrobina nudy w czasie wolnym jest dla dziecka wskazana (samodzielne wymyślanie zabaw uczy najmłodszych kreatywności), o tyle na lekcjach języka angielskiegoprowadzi jedynie do zniechęcenia przedmiotem. Dobry nauczyciel wie, co zrobić, by dzieci się nie nudziły. Śpiewanie piosenek, odgrywanie scenek po angielsku w przebraniach, zabawy ruchowe – to tylko niektóre z technik nauczania stosowanych na lekcjach angielskiego dla najmłodszychDobry nauczyciel angielskiego dla dzieci ma zawsze głowę pełną pomysłów.

kreatywność nauczyciela

 

Empatia i dobre podejście do dzieci

Empatia to cecha przydatna podczas kontaktu z ludźmi w każdym wieku od maluchów poprzez nastolatków aż po osoby dorosłe. Każdy z nas chce czuć się rozumiany i mieć świadomość, że jego potrzeby są ważne. W przypadku dzieci jest to jednak szczególnie istotne, ponieważ zgodnie z przysłowiem „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Jeśli nasze dziecko spotka się ze zrozumieniem i szacunkiem dzisiaj, nauczy się jak okazywać zrozumienie i szacunek innym w dorosłym życiu. Jeżeli zamiast tego spotka się z ignorowaniem jego potrzeb, zawstydzaniem lub wyśmiewaniem, zamknie się w sobie lub zacznie w podobny sposób traktować innych. Dobry nauczyciel podchodzi z empatią do dzieci, rozumie, że mogą mieć gorszy dzień i szanuje ich potrzeby.

empatia wśród nauczycieli

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.