Koszyk

książki dla dzieci po angielsku

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?


Jak zachęcić dziecko do czytania książek? Książka w dzisiejszych czasach nie jest niestety czymś, po co sięga dziecko szukając sobie zajęcia, komputer, telefon, gra, pilot do telewizora, a na szarym końcu książka, tzn. lektura i to tylko dlatego, że trzeba przeczytać bo będzie sprawdzian. Nie jeden z nas, rodziców z tego powodu ubolewa, wspominając wiele nocy spędzonych pod kołdrą, czytając ulubioną książkę późno wieczorem , lub w autobusie, pociągu czy po prostu w wolnej chwili. Czytaliśmy bo nie mieliśmy za dużego wyboru, dostępu do technologii. Czasy się zmieniły i „siłą rzeczy” dzieci nie patrzą na książki tak jak my kiedyś, książka kojarzy się z lekturą, obowiązkiem, niczym przyjemnym. Jak to zmienić? Czy i jak można zachęcić dziecko do czytania książek? Co możesz zrobić?

Zacznij czytać razem  z dzieckiem!

Wybieraj, proste, wesołe historyjki aby razem się pośmiać i spędzić przyjemnie czas.  Pamiętaj, że wspólne spędzanie czasu z książką to potężne narzędzie motywujące twoje dziecko do czytania.

książki dla dzieci po angielsku
książki dla dzieci po angielsku

Czytanie to nie tylko książki.

Gry, czasopisma i komiksy umożliwiają dziecku praktykę czytania. Gry planszowe, które obejmują pisemne instrukcje, grane w rodzinnym gronie to przecież tyle zabawy.  Wyznaczając dziecko jako głównego ‘instruktora gry’ możemy mu powierzyć bardzo ważną rolę, która będzie wymagać przeczytania prostych poleceń, a tym samym sprawić, że poczuje się ono jaka najważniejsza osoba w grze.

Możesz też poprosić dziecko o pomoc i aby np. zilustrować praktyczną stronę czytania, poproś je, aby pomogło ci z listą zakupów, planem wycieczki, itp. Kolejnym sposobem jest zostawianie notatek z przypomnieniami, np. „zjedz budyń” mogą być one kolorowe, obrazkowe, używając trochę wyobraźni na pewno zachęcisz dziecko do przeczytania kolorowej notatki, którą możesz przykleić na lodówkę, lustro lub biurko. 

Jak i kiedy zacząć?

Przygodę z książkami zaczynaj jak najwcześniej, od pierwszych tygodni życia, abyś sam wpadł w rytm sięgania po książkę każdego wieczoru jako jeden z ważnych punktów waszej wieczornej rutyny. Kiedy dziecko podrośnie, zacznij od książek sensorycznych, edukacyjnych w których można coś dotknąć, otworzyć klapkę, okienko. Zwracaj uwagę na pojedyncze litery, potem słowa. Jeśli Twoje dziecko zaczyna uczyć się dodatkowego języka, możesz w ten sposób zacząć naukę słówek, kolorów, liczb, kształtów.

Bądź kreatywny

Bardzo ważne jest to, żeby dzieci lubiły czytać, doświadczenie musi być przyjemne. Czytając z dziećmi, nie przestawaj ich angażować, zadając pytania na temat tej historii i pozwól im wypełnić puste miejsca. Stwórzcie razem inne zakończenie, lub napiszcie swoja własną bajkę.

„Zobacz, co zrobiłem!”

Kolejnym udaną metodą do motywowania dziecka ( nie tylko w czytaniu ) jest wykorzystanie jakiegoś widocznego zapisu osiągnięć. Wykres lub tabelka oznaczająca liczbę książek przeczytanych przez dziecko daje poczucie spełnienia. Aby nieco urozmaicić, wybierz motyw, który pasuje do zainteresowań Twojego dziecka. Przykładem mogą być „Igrzyska w czytaniu”, gdzie dziecko wygrywa złoto, gdy przeczyta pewną liczbę książek. Możesz również wykorzystać do tego kalendarz lub mały notatnik zapełniając każdą stronę . Gdy cel zostanie osiągnięty, nagradzaj dziecko czymś, co będzie dla niego szczególnym sukcesem. To nie musi być nic skomplikowanego lub drogiego, po prostu coś, co pozwala dziecku wiedzieć, jak dumny jesteś z jego lub jej osiągnięcia. Np. pyszne lody w ulubionej cukierni.

„Chcę tego!”

Czytanie powinno być wyborem, a nie obowiązkiem. Upewnij się, że Twoje dziecko spędza czas z książkami które go fascynują. Niech zainteresowania Twojego dziecka kierują jego wyborem. Chociaż dobrze jest czasem zasugerować, nie zmuszaj go do czytania o kosmosie jeśli ono pasjonuje się zwierzętami. Jeśli lubi angielski , zaopatrz się w książki po angielsku dla dzieci , jeśli jego pasją są pojazdy, kup album z samochodami lub książkę o transporcie.

Coś do powiedzenia

Czytanie nie musi się kończyć, gdy odkładasz książkę. Porozmawiaj z dzieckiem o przeczytanych historiach, które Twoim zdaniem go zainteresowały. Wskaż podobieństwa pomiędzy codziennymi wydarzeniami i opowieściami, które ostatnio czytałeś. Jeśli Twoje dziecko ma ulubionego autora, zaglądajcie wspólnie do księgarni, nawet tych internetowych aby znaleźć jego nowe dzieła.

Hej, dzieciaki! Czas na bajkę

Bez względu na to, jak bardzo zmotywowane jest Twoje dziecko, nie sięgnie po książkę, jeśli nie ma na to czasu. Zaplanuj czas podczas waszego pracowitego dnia na czytanie, staraj się abyście poświęcali na to czas o podobnych porach dnia. Próbowanie na siłę ‘wciskać’ chwilę z książką między lekcjami piłki nożnej i tańca, nie sprawdzi się na dłuższą metę. Mając ustaloną porę dnia kiedy wspólnie siadacie do czytania bajki,wysyłasz wiadomość, że czytanie jest ważną czynnością i czymś, na co warto poświęcić wspólnie czas.

 

Podałam Wam kilka sposobów jak zachęcić dziecko do czytania książek. Na mojej córce to działa:) a jakie są Wasze sposoby ?

 

0 z 5

Reindeer’s Snowy Adventure – Touch and Feel

24,99  19,99 
Przedział wiekowy: 0+ Ilość stron: 10 Wydawca: Make Believe Ideas Język: English ISBN: 9781785984600 Wymiary: 13 x 15 cm
Pozostało 7 sztuk!
Ostatnie sztuki
Touch and Lift, Peek-a-Who
0 z 5

Touch and Lift, Peek-a-Who?

29,99 
Touch and Lift, Peek-a-Who? Przedział wiekowy: 0+ Seria: Early Learnesrs Ilość stron: 10 strony twarde Wydawca: Scholastic UK (2016) Język: English ISBN: 978-0-545948-47-0 Wymiary: 27 x 16,5 x 2,1 cm
Tylko 4 sztuki pozostały!
0 z 5

If You Meet a Groovicorn

39,99 
Przedział wiekowy: 0+ Wydawca: Make Believe Ideas Liczba stron: 12 Język: English ISBN: 9781788432689 Wymiary: 18.6 x 18.6 x 2 cm  
Tylko 3 sztuki pozostały!
0 z 5

Zipadizoo Lion

49,99 
Przedział wiekowy: 0+ Seria: Touch and Feel Ilość stron: 10 strony twarde Wydawca: Make Believe Ideas Autor: Ede Lara Język: English ISBN: 9781786923837 Wymiary: 16,5 x 18,5 cm
Tylko 2 sztuki pozostały!
0 z 5

Teddy Bear, Teddy Bear

63,00  34,99 
Przedział wiekowy: 0+ Ilość stron: 8 Wydawca: Make Believe Ideas Język: English ISBN: 9781785989964 Wymiary: 21 x 23 cm  
Tylko 1 sztuka pozostała!
0 z 5

My First Bible

49,99  44,99 
Przedział wiekowy: 0+ Ilość stron: 22 Wydawca: Make Believe Ideas Język: English ISBN: 9781786924759 Wymiary: 16 x 16 cm
Tylko 1 sztuka pozostała!
Ostatnie sztuki
0 z 5

Never feed a yeti spaghetti

39,99 
Przedział wiekowy: 0+ Wydawca: Make Believe Ideas Liczba stron: 12 Język: English ISBN: 9781788432719 Wymiary: 186 x 186 mm
0 z 5

Home, Sweet Home

39,99 
Przedział wiekowy: 0+ Wydawca: Make Believe Ideas Liczba stron:  Język: English ISBN: 9781786929532 Wymiary: 21 x 17.6 x 1.4 cm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie...