Jak przekonać dziecko do nauki języka angielskiego

Jak przekonać dziecko do nauki języka angielskiego?

Dziecko, które wcześnie rozpocznie naukę angielskiego, ma większe szanse przyswojenia tego języka w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację. Dzięki temu w przyszłości łatwiej mu będzie znaleźć dobrze płatną pracę. Podczas podróży służbowych nie doświadczy problemów związanych z dogadaniem się z obcokrajowcami. Tego typu argumenty przekonują większość dorosłych, ale niewiele dzieci. Dla dziecka dorosłość to coś abstrakcyjnego, na co przyjdzie mu jeszcze długo poczekać. Jeśli chcesz przekonać dziecko do nauki angielskiego, musisz użyć argumentów i sposobów dopasowanych do jego wieku i obecnych potrzeb. W jaki sposób przekonać dziecko do nauki angielskiego?

Połącz naukę z zabawą

 Żadne dziecko nie przekona się do nauki angielskiego, jeśli będzie kojarzyło ją z nudą, wkuwaniem na pamięć słówek i rozwiązywaniem nudnych kserówek z ćwiczeniami gramatycznymi. Angielski stanie się dla niego koszmarem i kolejnym obowiązkiem do wykonania. Jeśli jednak nauka angielskiego będzie polegała na zabawie, większość maluchów nie będzie mogła doczekać się kolejnej lekcji angielskiego lub następnej zabawy językowej z rodzicami. Wprowadzenie modelu nauki przez zabawę jest dzisiaj dużo prostsze, niż myślisz. W ten sposób uczy się dzieci nie tylko w najdroższych szkołach językowych, ale także w ramach standardowych zajęć językowych w przedszkolu. Co więcej, metody stosowane przez nauczycieli angielskiego są dostępne również dla rodziców, którzy chcieliby uczyć dzieci w domu. W naszej księgarni English Book Club znajdziesz książki dla dzieci w języku angielskim. Książki pełne interaktywnych elementów, przedstawiające proste i ciekawe historyjki dla maluchów. Na Youtube pełno jest kanałów z łatwo wpadającymi w ucho piosenkami po angielsku. Również blogi nauczycieli angielskiego to prawdziwa kopalnia pomysłów na zabawy językowe. Pokaż dziecku, że nauka angielskiego to świetna zabawa, a łatwo przekonasz je do języków obcych.

Powstrzymaj się od krytyki i chwal za starania

Nauka języka obcego wiąże się z popełnianiem błędów. Użycie złego czasu gramatycznego, nieprawidłowa wymowa lub zacięcie się podczas wypowiedzi są normalne. Ważne jednak, by nie zniechęcić się początkowymi niepowodzeniami i podejmować kolejne próby. Do takiego zniechęcenia u dziecka może doprowadzić krytyka rodziców. Wytykanie błędów przez rodziców wynika zwykle z chęci nakłonienia dziecka do ich poprawy i nauczenia się poprawnych form. Niestety, efekt jest często odwrotny, a dziecko przestaje wierzyć w swoje możliwości. Dużo lepiej sprawdzą się pochwały. Ważne jest jednak, by chwalić nie tylko za osiągnięcia, ale także (i przede wszystkim!) za wysiłek. Dziecko docenione za starania, będzie starało się jeszcze bardziej.

Wykorzystaj naukę języka angielskiego jako okazję do wspólnego spędzania czasu

Dzieci uwielbiają spędzać czas z rodzicami i każda okazja jest dla nich dobra, by porozmawiać lub po prostu posiedzieć z mamą lub tatą. Wspólne czytanie książki po angielsku, śpiewanie piosenek lub odtwarzanie prostych dialogów w języku obcym to dla dziecka możliwość otrzymania niepodzielnej uwagi rodzica, który nie zajmuje się w tym czasie innymi sprawami. Choć rodzinny czas nie powinien ograniczać się wyłącznie do nauki angielskiego. Połączenie zabaw językowych z budowaniem bliskości z dzieckiem jest dla najmłodszych bardzo mocnym argumentem za nauką angielskiego.

 

 

Similar Posts

4 Comments

  1. Mój brat uczy się słówek poprzez gry – instaluje mu zawsze wersje po angielsku, więc chcąc nie chcąc musi przysiąść ze słownikiem – łączy zabawę z nauką 🙂

  2. Jak najbardziej się zgadzam! Angielski bardzo się przydaje i z własnego doświadczenia wiem, że łatwo mi przychodził, bo od małego chodziłam na zajęcia dodatkowe 🙂

  3. Nasza 4 latka naprawdę dużo się uczy przez same piosenki. Bardzo polecam słuchanie i śpiewanie razem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.