podnoszeni inteligencji e1552126611521

Jak podnieść inteligencję dziecka? Sprawdzony sposób!

Banalne ale za to prawdziwe! Zobacz jak poświęcając dziecku codziennie 20 minut możesz zwiększyć jego szanse w dorosłym wieku!

Korzyści płynące z czytania dla Twojego dziecka są nieograniczone. Pielęgnowanie więzi między rodzicem a dzieckiem, pobudzanie wyobraźni i tworzenie podstaw ich umiejętności uczenia się  to tylko podstawowe zalety czytania dla dzieci podniesienie inteligencji, a jest ich dużo więcej. Zalety czytania są niezbędne również do późniejszego życia zawodowego.

Centrum Ekonomii Edukacji w UK stwierdza: „najlepszym predyktorem tego, jak zdolny jest dorosły, jest jego poziom w szkole podstawowej. Słaba umiejętność czytania i pisania lub liczenia może stanowić potencjalną przeszkodę dla życia i kariery danej osoby, której można zapobiec w dzieciństwie.

[row] [col span__sm=”12″]

8 Korzyści z czytania dla dzieci

  1. Pielęgnowanie więzi rodzica z dzieckiem

Dzieci są nieustannie w ruchu. W miarę, jak Twoje dziecko dorasta,biega coraz więcej. Ich naturalna ciekawość sprawia, że stają się małymi odkrywcami, nieustannie poszukującymi czegoś nowego. Przytulanie się razem z książeczką przed snem lub podczas  ustalonej pory dnia zapewnia rutynę. Stabilność, niezbędną dla dzieci, które najlepiej uczą się poprzez powtarzanie. W tym miejscu czytanie staje się działaniem wychowawczym pomiędzy rodzicem a dzieckiem, a nie zadaniem lub obowiązkiem. W ostatecznym rozrachunku czas spędzony na zabawie z książką zbliży was do siebie.

  1.  Większe kompetencje w dorosłym wieku

Jedną z najbardziej pożytecznych korzyści płynących z czytania dziecku jest to, że Twoje dziecko będzie miało większe kompetencje do uczenia się w przyszłości. Każdy dzień  jest  dla Twojego dziecka,  okazją do nauki  10 do 50 nowych scenariuszy, interakcji lub doświadczeń. Raport Moser’a, 90% Reading Cel i liczne badania wykazały, że uczniowie, którzy są narażeni na czytanie przed przyjęciem, są bardziej skłonni do osiągania wyższych wyników w każdej gałęzi edukacji formalnej. Jak wyjaśnia dr Genevieve London, lekarz rodzinny i pediatra w Maine Medical Center, powinieneś zacząć czytać dziecku, gdy tylko się urodzi!

  1. Lepsze umiejętności komunikacyjne

Najlepsze książki dla dzieci, te najbardziej zapamiętane z dzieciństwa, to narracje, do których dziecko mogło się w jakiś sposób odnieść. Ponieważ historie dla dzieci mają na celu ułatwienie poznawania wielu środowisk, takich jak życie domowe, szkoła, codzienne doświadczenia lub fantastyczne światy, dzieci mogą się utożsamiać z ulubionymi bohaterami z książek. Pomaganie dziecku w znajdowaniu podobieństw lub wyjaśnianiu im różnic podczas lektury pomaga im odnosić się do innych w naturalny sposób i lepiej komunikować się z otoczeniem.

  1. Podstawowe umiejętności mówienia

Czy słyszałeś kiedyś, że dzieci łatwiej uczą się języków w okresie niemowlęcym? Dzieje się tak dlatego, że dzieci zachowują umiejętność rozróżniania obcych dźwięków, gdy ich mowa formuje się w ich najwłaściwszym wieku uczenia się. 85% mózgu dziecka ewoluuje najszybciej do wieku 5 lat niż w jakimkolwiek innym okresie w ich życiu. Jest jeszcze bardziej prawdopodobne, że dziecko nauczy się drugiego języka, jeśli jest on używany przez rodziców. Fonetyka uczy dźwięków podstawowego alfabetu. Za każdym razem, gdy czytasz dziecku lub prosisz dziecko, aby czytało, wzmacniasz więź między dźwiękami, które tworzą podstawowy język.

  1. Zwiększona koncentracja i dyscyplina

Wydaje się, że dzieci mają nieskończony zapas energii. Dzieci mogą początkowo wiercić się i rozpraszać w czasie opowiadania, ale z czasem uczą się uspokajać  na czas trwania opowieści. Rutynowe czytanie przed snem lub przydzielony czas czytania uczy twoje dziecko samodyscypliny i zapewnia stabilność . Dłuższa koncentracja uwagi i lepsza retencja pamięci to kluczowe korzyści płynące z czytania dziecku, tuż przed lub nawet w czasie snu, pozwalając na przytulny i przyjemny sen.

  1. Pokonywanie lęku przed pójściem do szkoły.

Pierwszy dzień w szkole może być przerażający; zupełnie nowy budynek i nowe twarze mogą być bardzo przytłaczające. Czytanie w domu z dzieckiem daje młodym studentom  odwagę do czytania na głos w szkole, ponieważ są już do tego przygotowane. Powtarzające się czytanie każdego dnia wzmacnia ich umiejętność czytania, buduje pewność siebie i pozwala dziecku czuć się komfortowo podczas czytania na głos w klasie.

  1. Rozwija koordynację sensoryczną.

Książka sama w sobie  jest fascynująca, od hipnotyzujących ilustracji po przyjemny  dotyk papierowych stron. Posiadanie namacalnych materiałów do pracy przy czytaniu oznacza, że dziecko może fizycznie wejść w interakcję z książką. Książki do nauki wczesnego uczenia się, są specjalnie zaprojektowane dla małych rąk, które lubią chwytać i rzucać zabawkami. Książki dotykowe i sensoryczne wypełnione są specjalnymi elementami,  które dzieci mogą naciskać i  głaskać aby zarejestrować nowe wrażenia sensoryczne. Podobnie jak książki z elementami dźwiękowymi, które przyciągają młodego czytelnika i sprawiają,że pierwsze doświadczenia z książką są wciągające i bardzo ekscytujące.

  1. Wiedza z książek sprawia dużo radości.

Dr Seuss powiedział kiedyś: „Im więcej przeczytasz, tym więcej rzeczy będziesz wiedzieć. Im więcej się nauczysz, tym więcej miejsc będziesz odwiedzać. „Książki to drzwi do wielu magicznych światów z komfortu własnego domu.” Czytanie dziecku pomaga rozwinąć naturalną miłość do nauki, pobudzić ich wyobraźnie oraz sprawić, że fascynuje je wiedza. Dzieci, które mają kontakt z  czytaniem od najmłodszych lat, częściej wybierają książkę niż gry wideo, telewizję lub iPady, wiedząc, że czytanie nie jest uciążliwe, to przyjemne.

[row_inner] [col_inner span__sm=”12″]

Korelacja między umiejętnościami czytania i pisania, a zarobkami w ciągu całego życia.

 

Czy wiesz, że: Czytanie dziecku przez 20 minut dziennie może zwiększyć jego zarobki na całe życie

o £ 500 000?

Mimo to: tylko 18% nowych rodziców czyta do swoich dzieci przez 20 minut dziennie.

 

Lynn Fielding, 1998 deklaruje,  że „mama lub tata, siostra lub brat, który czyta dwadzieścia minut dziennie z dzieckiem od urodzenia, może najpierw zwiększyć szansę na wysokie umiejętności czytania w szkole podstawowej. Następnie na ukończenie szkoły średniej z lepszym wynikiem, co wiąże się z lepszym przygotowaniem do studiów, a co za tym idzie lepszą pracą i zarobkami.

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wskazują na podobny trend. W wartości podstawowych umiejętności na brytyjskim rynku pracy, badania przeprowadzone w 2007 r. Stwierdzają, że „umiejętność czytania na dobrym poziomie  wiąże się z 15% wyższymi zarobkami”.

 

Co mówią eksperci.

Jedną z największych zalet czytania dzieciom, jest przyjemność jakie one daje. Alison David, dyrektor Consumer Insight w Egmont i autorka Help Your Child Love Reading dostarcza przekonującej wiedzy na temat mnóstwa pozytywnych wyników czytania na temat dobrobytu dziecka:

„Jest tyle wspaniałych zalet z  czytania  dzieciom : komfort i wyciszenie, pewność siebie i bezpieczeństwo, relaks, szczęście i zabawę. Czas z książką „karmi” ich wyobraźnię, pomaga im nauczyć się empatii, poprawia nawet ich wzorce spania. Czytanie jest naprawdę ważnym elementem życia rodzinnego. Zapewnia wieź między tobą a twoim dzieckiem od bardzo wczesnych dni. Jest to mocny „klej” dla twojego związku, przybliżający cię poprzez dzielenie się czytaniem i opowiadaniem historii. Pomaga budować silne więzi rodzinne i zapewnia wspólne doświadczenia, które są unikalne dla Twojej rodziny.”

Dr Genevieve London również wyjaśnia zalety czytania dziecku w okresie  niemowlęcym. W podcascie do pobrania, Reading To Your Child ma zalety, które trwają całe życie:

„Zalecam, aby zacząć czytać, gdy tylko dziecko się urodzi. Wczesna ekspozycja na język, na słowo pisane jest korzystna. Nie tylko dla umiejętności literackich, ale również dla rozwoju zdrowej interakcji rodzic-dziecko, więc już od samego początku jest to bardzo ważne. „

Chwila z książką to nie tylko przyjemność. Również, a może nawet przede wszystkim, korzyść dla zdrowego rozwoju dziecka i sposób na wyrabianie dobrych nawyków. Ludzie oczytani mają duże większe szanse na zrobienie oszałamiającej kariery niż osoby stroniące od lektury. Warto o tym pamiętać.

 

A dlaczego warto czytać dzieciom w obcym języku od najmłodszych lat?

O tym dowiecie się z tego artykułu

 

Tekst udostępniony przez:

 

 

 

 

[/col_inner] [/row_inner] [/col] [/row]

Similar Posts

9 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.