dodatkowe umięjętności

Dodatkowe umiejętności, których można nauczyć dziecko podczas nauki angielskiego

Dzieciństwo i wczesna młodość to okres, kiedy uczymy się najszybciej i łatwo przyswajamy wiedzę. Tę właściwość dziecięcych umysłów chętnie wykorzystują nauczyciele i rodzice, starając się przekazać dzieciom jak najwięcej wiedzy na temat świata, języków obcych i wielu innych dziedzin. Musimy pamiętać jednak, że wiedza akademicka to nie wszystko. Ważne są także umiejętności codzienne takie jak gotowanie, ubieranie się, czy sprzątanie. Bez nich nasze maluchy nie będą w stanie poradzić sobie same. Jak znaleźć czas, by nauczyć dzieci wszystkiego, co chcielibyśmy, aby umiały? Jak wybrać między nauką angielskiego i praktycznych umiejętności życiowych, wiedząc, że każda z tych rzeczy jest istotna? Połącz naukę angielskiego z nauką innych umiejętności! Jak to zrobić? Jakich dodatkowych umiejętności można nauczyć dziecko podczas nauki angielskiego?

Sprzątanie i odkładanie rzeczy na miejsce

Boje o sprzątanie i porozrzucane zabawki to stały składnik krajobrazu w wielu  polskich domach. Dzieci nie lubią sprzątać i odkładać rzeczy na miejsce. Jeśli jednak nie chcemy, by mali bałaganiarze wyrośli na dużych bałaganiarzy w przyszłości, musimy nauczyć dzieci porządku. Dobrym sposobem może okazać się zamienienie sprzątania w zabawę. Zagrajcie w grę: „Gdzie wędrują moje rzeczy?” Opowiedz dziecku historyjkę o zabawkach (i innych rzeczach, które często leżą porozrzucane w pokoju np. ubraniach), które wybrały się na wędrówkę, a  wieczorem wracają do domu. Opowiedz o tym, gdzie zawędrowała każda rzecz (np. lalka przysiadła obok krzesła na podłodze) i gdzie zmierza teraz (np. do pudełka w kącie lub na określoną półkę). Zadaniem dziecka jest znalezienie odpowiedniej rzeczy i przeniesienie jej na swoje miejsce. Zabawę możemy bez problemu przeprowadzić po angielsku. Dziecko może w ten sposób nauczyć się nie tylko porządku, ale także słówek opisujących różne przedmioty, kierunki i miejsce ustawienia (słówka takie jak „nad”, „pod”, „obok”). To tylko niektóre umiejętności, których naukę można połączyć z nauką angielskiego. Z pewnością po dłuższym zastanowieniu moglibyśmy wpaść na inne ciekawe pomysły. Wystarczy tylko odrobina kreatywności!

Gotowanie

Trudno oczekiwać od malucha, by ugotował obiad, ale pewne podstawowe umiejętności przyrządzania posiłków powinny zostać przekazane jak najwcześniej. Dziecko powinno nauczyć się krojenia, robienia kanapek czy prostych sałatek. Dzięki temu dobrze poradzi sobie na pierwszym wyjeździe na kolonie, a my również nie będziemy musieli nieustannie pilnować, czy jest głodne, ponieważ będzie w stanie samo przygotować coś prostego do jedzenia. Jak sprawić, by ta nauka była przyjemnością i dodatkowo stała się okazją do przemycenia nowych angielskich słówek? Naukę gotowania „po angielsku” możecie rozpocząć od przedstawienia dziecku słówek opisujących najczęściej stosowane przybory kuchenne, sztućce i jedzenie takie jak chleb, szynka, masło, czy ser. Pokazując po kolei każdy z tych przedmiotów, możemy wymawiać ich nazwy po angielsku i prosić dziecko o powtórzenie. Po kilku powtórkach czas na grę w zgadywanki: pokazuj dziecku przedmioty i pytaj o ich angielskie nazwy. Dla dzieci, które potrafią już czytać, można wykorzystać dodatkową pomoc w postaci przyczepienia do odpowiednich przedmiotów karteczek z ich nazwą po angielsku. Po zapoznaniu się z podstawowymi angielskimi słówkami czas na zabawę w Masterchefa! Poszukaj w internecie prostych przepisów dla dzieci po angielsku, a potem przygotujcie razem sałatkę lub bajecznie kolorowe kanapki. Przeczytaj na głos poszczególne etapy przygotowania i wykonaj je razem z dzieckiem. Następnym razem przeczytaj instrukcję i pozwól dziecku samodzielnie wykonać opisaną potrawę, dyskretnie pomagając jedynie wtedy, gdy będzie to konieczne.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.