książki po angielsku dla dzieci

Dlaczego czytanie książek dla dzieci jest tak istotne?

Nauka czytania jest ważna, wszyscy to wiemy. Istnieją dowody sugerujące, że korzyści płynące z czytania książek dzieciom od najmłodszych lat wykraczają poza umiejętności czytania i pisania. Jest to dla dziecka bardzo radosne doświadczenie, sposób na podtrzymywanie relacji, a także [pomoc] w rozwoju języka. Czytanie książek dla dzieci jest jednym z najskuteczniejszych sposobów budowania „językowych” połączeń nerwowych w jego rosnącym mózgu. Także silnej podstawy dla jego rozwoju poznawczego. Korzyści, jakie dzieci czerpią z czytania im bajek, są znacznie większe, gdy rodzice rozmawiają o nich i zadają pytania na ich temat. Dziecko w wieku 2-3 lat  uczy się o kolorach, kształtach, liczbach i literach. Starsze dziecko odkrywa rozszerzający się łańcuch wiedzy. Dlatego warto wspólnie przeglądać książki z ilustracjami, fotografiami zarówno te w innych językach np. bajki lub książki edukacyjne po angielsku, aby dziecko mogło przy okazji poszerzać swoją wiedzę. Na przykład zainteresowanie samochodami rozszerzy się na ciekawość pojazdami ciężarowymi i innymi środkami transportu, by wkrótce czytać o kosmosie, nauce i technologii.

Korzyści płynące z czytania książek dzieciom

– Czytanie książek dla dzieci pomaga budować z nimi więź, a to daje dziecku poczucie bliskości i dobrego samopoczucia. To uczucie nie tylko sprawi, że Twoje dziecko będzie się czuć kochanym i takim na które  zwraca się dużo uwagi i czasu ale  również pomoże mu wyrosnąć na mądrzejsze.

– Wspólne czytanie jest dla malucha przyjemnym przeżyciem, które sprawi że będzie on miał pozytywny stosunek do czytania, gdy dorośnie.

– Uspokaja twoje dziecko, zwłaszcza gdy jest niespokojne, zaniepokojone.

– Wiele badań pokazuje, że uczniowie, którzy uwielbiają się uczyć i dobrze radzą sobie w szkole, to dzieci którym czytano od małego.

– Czytanie książek dla dzieci z rodzicem, wydłuża czas przez jaki dziecko jest w stanie się skupić, co jest ważną umiejętnością która pomaga w  koncentracji.

– Buduje umiejętności słuchania i rozwija  wyobraźnię.

– Dzieci w wieku przedszkolnym, które mają kontakt słuchowy z nowym słownictwem także w innym języku, mają lepsze wyniki w szkole.

– Twoje dziecko wcześnie uczy się, że czytanie książek jest też zabawą, a nie tylko obowiązkiem. Kiedy czytasz książki i bajki dla dzieci, czytanie staje się przyjemnym nawykiem.

Badania na temat czytania książek dzieciom

Przeprowadzono szereg badań na temat czytania książek najmłodszym dzieciom. W badaniu opublikowanym w „Perspectives on Psychological Science” w styczniu 2013 roku stwierdzono, że „czytanie dziecku w interaktywnym stylu podnosi jego iloraz inteligencji o ponad 6 punktów”.

Według badań dr John S. Huttona, głównego autora i badacza klinicznego w Szpitalu Dziecięcym w Cincinnati, czytanie książek dla dzieci buduje sieci mózgowe, które będą mu służyć na ‘dłuższą metę’ i bardzo pomogą w nauce czytania. Inni naukowcy odkryli, że dzieciom którym czytano regularnie, łatwiej jest zrozumieć innych ludzi. Okazują one więcej empatii i mają lepiej rozwiniętą „teorię umysłu’’ (zdolność rozumienia, że inni ludzie mają o nas różne myśli i uczucia. Przeprowadzono również badania w szpitalu w Rhode Island, aby porównać dwie grupy w wieku ośmiu miesięcy. Jedna grupa były to dzieci którym często czytano już od wieku niemowlęcego, a druga to dzieci którym nie czytano. Wykazano, że u dzieci z pierwszej grupy liczba słów, które rozumieją wzrosła 40 procent od czasu dzieciństwa, podczas gdy grupa nie czytająca wzrosła tylko o 16 procent. Amerykańska Akademia Pediatrii, uznając to, wydała wytyczne, które zalecają rodzicom rozpoczęcie czytania dziecku od niemowlęcia.

Przyjemne z pożytecznym : nauka języka obcego

Rodzic, który czyta swoim dzieciom, może świetnie wykorzystać ten czas np. do nauki języka obcego. Książki po angielsku dla dzieci stały się coraz bardziej popularne i częściej dostępne.  Są one świetnym narzędziem do nauki. Ucząc dzieci języków, poszerzamy im horyzonty. Uświadamiamy maluchom, że istnieją kraje, języki, społeczeństwa, które różnią się od nas. To bardzo ważne, by już najmłodsi wiedzieli o różnorodności świata i wykazy czytanie książek dla dzieci zainteresowanie innymi kulturami.

Najczęściej uważa się, że języki obce powinno wprowadzać się w pierwszych 3 latach życia dziecka. Dzięki temu maluch „osłucha się” z obcą mową, a to na pewno przełoży się na późniejszą naukę. Rozumienie ze słuchu, konstrukcje gramatyczne oraz nauka słówek nie sprawią problemów malcowi, jeśli od wczesnego dzieciństwa będzie miał kontakt z językiem. Bajki po angielsku, czytanie książek dla dzieci po angielsku, piosenki i gry  to świetny sposób na zainteresowanie nim malca. Przydadzą się więc książeczki i pisma, które dzięki swojej kolorowej formie na pewno spodobają się najmłodszym.

 

Źródło :

http://www.bbc.co.uk/guides/zyvhpv4

https://www.raisesmartkid.com/all-ages/1-articles/14-the-benefits-of-reading-to-your-child

telegraph.co.uk

englishkidsclub.pl

Similar Posts